Sofralarda Çatal Bıçak Düzeni Nasıl Olmalı?

sofralarda çatal bıçak düzeni

Yemek alanınız veya restoranınız için seçtiğiniz sofralarda çatal bıçak düzeni, konuklarınıza ne tür bir hizmet bekleyebileceklerini bildiren mesajı gönderir. Yer ayarı olmayan boş bir masa, servisin geçici olacağının açık bir göstergesidir. Sadece bir takım çatal-bıçak takımı veya servis altlığı ekleyerek yemek deneyimini üst düzeye çıkarabilirsiniz. Genellikle, bir tablo ayarında ne kadar çok öğe kullanılırsa, hizmet o kadar resmî olur.

Sofralarda çatal bıçak düzeni; düğün resepsiyonları, ziyafetler ve etkinliklerde gidişatı belirlemek için de yararlıdır. Restoranlar ve organizatör koordinatörleri, etkinliğin resmi mi yoksa gündelik mi olduğunu belirtmek için farklı sofra stilleri kullanabilir. Konuklarınız için sofra kurmak, detaylara gösterilen özeni ve onların ihtiyaçlarını önemsediğinizi gösterir. Farklı sofra türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız blogu okumaya devam edin.

Sofra Düzeni Türleri:

En yaygın üç masa düzeni türü resmi, gündelik ve temeldir. Her düzen, normalde de kullanılan yemek tarzıyla kullanılacak mutfak eşyaları ve yemek takımlarını içerir. Örneğin, bir restoranda resmi bir masa düzeni için daha fazla mutfak eşyası gerekecektir. Temel bir masa düzeni, daha gündelik olduğu için daha az mutfak eşyası gerektirir. Yalnızca yemek sırasında kullanılacak sofra takımı veya cam eşya türlerini yerleştirmek önemlidir. Servis edilen menüde içecek yoksa, bardakları çıkarabilirsiniz.

İlk adımda işletmeniz için doğru sofra takımını seçtiğinizden emin olun. Resmi restoranlarda zarif, yüksek kaliteli parçalar kullanılırken pratik, ekonomik sofra takımları ise temel masa düzeni kullanan gündelik mekanlar için daha uygundur.

 

Eşya Sıralama Kuralı:

 

Çatalların yerleştirilmesi için genel bir kural, kapların kullanıldığı sıraya göre, dışarıdan içeriye yerleştirilmesidir. Örneğin, salata çatalı yemek çatalından önce kullanılacağı için, dış tarafa yerleştirilmelidir.

 

Çatal Hangi Tarafta Gidiyor?

 

Çatallar her zaman tabağın sol tarafına, bıçaklar ve kaşıklar her zaman sağ tarafa yerleştirilir. Bir tatlı kaşığı ve tatlı çatalı veriyorsanız, bunlar tabağın üzerine yerleştirilir.

 

Düzen Şemaları

 

Resmi, gündelik ve temel bir sofranın nasıl ayarlanacağını öğrenmek için üç sofra düzeni şemamıza göz atabilirsiniz.

 

1. Restoran Sofra Düzeni

 


Bu, kaliteli restoranlarda, resmi etkinliklerde ve siyah kravatlı düğünlerde kullanıldığını göreceğiniz masa düzenleme tarzıdır. Meze, çorba, salata, nişasta, protein ve tatlıdan oluşan altı çeşit yemek için tasarlanan bu stilde, diğer düzenlere göre daha fazla sofra takımı ve cam eşya kullanır. Servis tabakları da kullanılabilir ancak ana tabağın altına yerleştirilmelidir.

Restoran sofra düzeni oluşturmak için şu adımları izleyin:

1)Masanın üzerine ütülenmiş bir masa örtüsü yerleştirerek işe başlayın.

2) Sandalyenin ortasına bir servis tabağı yerleştirin.

3)Servis tabağının sol üst köşesine bir ekmek tabağı yerleştirmek önemlidir.

4)Tereyağı bıçağını, bıçak aşağı ve kulp sağa bakacak şekilde ekmek tabağının üzerine bırakın.

5)Servis tabağının sol tarafındaki çatal bıçak takımı, dışta salata çatalı, içte yemek çatalı şeklinde temel ihtiyaçları yerleştirmekle işe başlayın.

6)Servis tabağının sağ tarafında bulunan çatal bıçak takımı içten dışa doğru yemek bıçağı, salata bıçağı, çorba kaşığı ve çay kaşığından oluşmalıdır.

7)Tüm yemek eşyaları eşit aralıklarla yerleştirilmeli ve alt kısımlar servis tabağının alt kısmı ile aynı hizada olmalıdır.

8)Tatlı kaşığı, en sağa doğru yatay hizada olacak şekilde doğrudan servis tabağının üzerine yerleştirilmelidir.

9)Yemek bıçağının biraz üzerine bir su bardağı eklemeyi ihmal etmeyin.

10) Eğer alkollü bir işletmeyseniz beyaz şarap bardağını su bardağının altına ve hafifçe sağa doğru konumlandırılmalıdır.

11)Bu adım da 10. Adım gibi alkollü işletmelere özeldir: Kırmızı şarap kadehini beyaz şarap kadehinin üzerine ve hafifçe sağa yerleştirin.

12)Son aşamada çorba kaşığının üstüne ve biraz sağa bir fincan ve tabak eklenmelidir.

 

2. Günlük Sofra Düzeni

 

Genellikle lokantalarda veya kafelerde kullanılan bu düzen, resmi olmayan sofra düzeni olarak da anılır. Bunun yanı sıra çağdaş ve nispeten daha rahat restoranlar için de popüler bir seçimdir. Bu düzen, resmi bir masa ayarına benzer, ancak altı yerine üç unsur temel alınarak tasarlanmıştır. Bu düzene sahip sofralar bir çorba, salata, ana yemek ve tatlı için yeterli olacaktır.

Günlük bir sofra düzeni oluşturmak için şu adımları izleyin:

1)Sandalyenin ortasına denk gelecek şekilde bir servis tabağı yerleştirilmelidir.

2)Servis tabağının sol üst köşesine bir ekmek tabağı yerleştirilmelidir.

3)Bir tereyağı bıçağını, bıçak aşağı ve kulp sağa bakacak şekilde ekmek tabağının üzerine yerleştirmeyi unutmamak günlük düzende de çok önemlidir.

4)Servis tabağının sol tarafındaki çatal bıçak takımı, dışta salata çatalı, içte yemek çatalı ile başlamasına dikkat edilmelidir.

5)Servis tabağının sağ tarafında bulunan eşyalar içten dışa yemek bıçağı, çorba kaşığı ve çay kaşığından oluşmalıdır.

6)Yemek bıçağının üzerine bir su bardağı yerleştirin.

7) Eğer alkollü bir işletmeyseniz şarap bardağını su bardağının sağına gelecek şekilde konumlandırın.

 

3. Temel Sofra Düzeni:

 

Bu basit masa düzeni, her tür restoran ve gündelik etkinlikler için uygundur. Genellikle bir Amerikan servisi veya bir kahve fincanı ile birlikte lokantalarda ve aile restoranlarında kullanıldığını görmek mümkündür. Temel bir masa düzeni kullanmak, konuklarınızın kendilerini iyi karşılanmış hissetmelerini sağlar ve ihtiyaç duydukları mutfak eşyalarına ulaşabilmelerini hedefler.

Temel bir sofra düzeni oluşturmak için şu adımları izleyin:

1) Sandalyenin ortasına denk gelecek şekilde bir servis tabağı yerleştirmekle işe başlayın.

2) Tabağın soluna bir peçete ekleyin.

3) Çatalı peçetenin üzerine yerleştirin.

4) Servis tabağının sağına bir bıçak yerleştirin.

5)Bıçağın üzerine ve hafifçe sağa yerleştirilmiş bir su bardağı eklemeyi unutmayın.

 

Sofralarda Çatal Bıçak Düzeni Kurallarına Uymanız Gerekiyor mu?

 

Özellikle resmi restoranlar için sofra kuralları söz konusu olduğunda uzun süredir devam eden bazı gelenekler vardır. Bazı üst düzey hizmet veren restoranlar bu kurallara harfiyen uyarak geleneğe bağlı kalmayı tercih eder.
Bununla birlikte, yemek dünyası, yaratıcı olmak için geleneksel beklentilerden vazgeçebileceğimiz bir yere evrilmeye başlamıştır. Sofra düzeni oluşturma şemalarımız, bir masayı düzgün bir şekilde ayarlamak için bir çerçeve sağlar ancak restoranların veya kafelerin peçete yerleşimini veya diğer estetik ayrıntıları ayarlaması normal bir uygulamadır.

Geleneksel sofra düzenini anladıktan sonra mekanınıza göre kendi kişisel dokunuşlarınızı ekleyebilirsiniz. Birçok restoran, sofra düzenini kullanmamayı ve bunun yerine her sandalye için kağıda sarılı çatal bıçaklar yerleştirmeyi tercih ediyor. Bu uygun olsa da, güzelce ayarlanmış bir masa ile aynı görsel etkiye sahip olması mümkün değildir. Günün sonunda konuklarınız için ne tür bir deneyim yaratmak istediğinize karar vermek size kalmış.

 

Şık bir sofra düzeni sağladıktan sonraki aşamada lezzetli ve pratik bir menü oluşturmak için Dondurulmuş Konsantre Çorba Çözümlerimiz yazımıza göz atabilirsiniz.error: Content is protected !!