Restoran İşletmeciliği İçin Mutfak ve Tema Seçimi

Yeni bir restoran kurarken, restoran işletmeciliği konusunda dikkate alınması gereken çok sayıda farklı restoran konsepti ve teması vardır. Sizin için ideal konsept seçimini yapmak zor olabilir. Bir karar vermeden önce şunları göz önünde bulundurun:

  • Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz?
  • Hangi fiyat aralığını sunuyorsunuz?
  • Marka yaratabileceğiniz belirli bir mutfağınız var mı?

Fast food zincirlerinden fine dining’e kadar sekiz farklı restoran konsepti aşağıda listelenmiştir. Restoranınızın tasarım temasının, farklı olmak için kavramlar arasındaki ayrımları ortadan kaldırabileceğini unutmayın. İşte restoran işletmeciliği için mutfak ve tema seçimi seçenekleri:

 

1-Hızlı Günlük

 

Fast food’dan biraz daha sofistike (ve dolayısıyla daha pahalı) olan fast casual, şu anda en büyük heveslerden biri. Hızlı rahat restoranlar tek kullanımlık mutfak eşyaları ve tabaklar sağlar, ancak gurme ekmekler ve organik yiyecekler gibi bileşenler sayesinde ücretleri genellikle daha sofistike olarak sunulur. Hızlı ve rahat yemek mekanlarında genellikle açık mutfaklar bulunur. Böylece müşteriler yemeklerinin nasıl üretildiğini izleyebilir.

 

2-Aile Tarzı

 

Türkiye’de, bazen gündelik yemek olarak da adlandırılan aile tarzı yemek, klasik mutfakları karıştıran ve özel soslar, dip soslar veya diğer soslar ile özelleştirilmiş menülerden makul fiyatlı yemekler sunar. Nedensel tarzda yemek, Meksika, Amerika, Çin veya barbekü gibi çeşitli temalara sahip olabilir. Rahat bir atmosfere sahip restoranlar, masa servisi, tek kullanımlık olmayan ürünler ve uygun fiyatlı bir menü sunar. Düşük bütçe, aile ortamı!

 

3-Kaliteli Yemek

 

Fine Dining denince akla bembeyaz masa örtülerinden smokinli garsonlara kadar her türlü görüntü geliyor. Güzel yemek, adından da anlaşılacağı gibi, müşterilere yemek, servis ve atmosferde en iyisini sunar. Aynı zamanda işletebileceğiniz en yüksek fiyatlı restoran türüdür. Kaliteli yemek restoranları, aynı kişi veya şirkete ait olsalar bile genellikle benzersizdir.

 

4-Kafe veya Bistro

 

Kafe, masaya servis yapmayan bir restorandır. Müşteriler yiyeceklerini bir tezgahtan sipariş eder ve kendilerine servis ederler. Bir kafe menüsü geleneksel olarak kahve, espresso, hamur işleri ve sandviçler gibi şeyler sunar. Kafeler Avrupa kökenlidir ve Fransa ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Samimi ve rahat ortamlarıyla tanınırlar. Açık havada oturma, bir kafenin başka bir ticari markasıdır. Bir bistro, bir kafeye benzer, çünkü yemek basit, sıradan bir ortamda servis edilen temel yemekler. Bununla birlikte, bir kafenin yalnızca kahve, ekmek ve hamur işleri sunabildiği durumlarda, bir bistro tüm öğünleri sunabilir.

 

5-Fast food

 

Fast food çoğu insan için en tanıdık restorandır. McDonald’s ve Burger King gibi zincirler 1950’lerde popüler oldu ve Taco Bell, KFC ve In-n-Out Burger gibi sayısız başka konseptin doğmasına yardımcı oldu. Fast food servisi, hızı, rahatlığı ve ucuz fiyatları nedeniyle müşterileri cezbetti. Fast food restoranları tipik olarak zincirlerdir. Bir fast food franchise açmayı düşünüyorsanız, franchising’in ilk maliyetlerinin bağımsız bir restoran açmaktan daha pahalı olduğunu unutmayın.

 

6-Yiyecek kamyonu

 

Ülke genelinde pek popüler olmayan bir yemek trendi, mobil yemek kamyonu restoranlarıdır. Gıda kamyonlarının faydaları, düşük maliyet ve düşük genel gider içerir ve bu da onu yeni bir restoran açmanın daha kolay yollarından biri haline getirir. Bir gıda kamyonu işinin diğer avantajları arasında hareketliliği de yer alır – müşterilerin olduğu yere gidebilir. Ayrıca çok daha az personel gerektirir. Bununla birlikte, bir gıda kamyonu hala çok fazla çalışma ve dikkat gerektiren bir iştir – özellikle ilk birkaç yılda.

 

7-Restoran Büfesi

 

Orta Çağ’dan bu yana, açık büfe yemek konsepti zamana direndi ve birçok restoran müşterisi için popüler bir seçim olmaya devam ediyor. Tanım olarak açık büfe, konukların bir masa veya büfe üzerine yerleştirilmiş çeşitli yemeklerden kendilerine servis yaptıkları bir yemektir. Restoran büfeleri, self servis ve catering hizmetlerini içeren bir tür restoran konseptidir. Yeni bir restoran açıyorsanız, özel günler için veya restoran promosyonu olarak açık büfe sunabilirsiniz.

 

8-Pop-up Restoran

 

Yemek kamyonları gibi, konaklama endüstrisindeki bir başka büyüyen trend de pop-up restoranlar. Pop-up restoranın nasıl açılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin. Ulusal Restoran Dernekleri, What’s Hot anketine göre, 2012’nin en büyük trendlerinden biri pop-up restoranlardı. Pop-up restoranlar artık popüler olsa da yeni bir konsept değil. 1960’larda ve 1970’lerde akşam yemeği kulüpleri olarak ortaya çıktılar. Günümüzün pop-up restoranları birçok farklı görünüme ve işleve sahiptir. Eski bir depo veya bina çatısı gibi beklenmedik bir yerde görünebilirler. Pop-up restoranın cazibesi, hem zaman hem de paranın minimum yatırımıdır.

 

Porsi10 Plus lezzetlerine dair ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.error: Content is protected !!