Mutfakta Gıda Güvenliği

Profesyonel mutfakta çıkarılan yemeklerin lezzetine önem verdiğimiz gibi , yemeklerimizde kullanılan gıdaların hijyeni ve muhafaza ediliş biçimleri de son derece önemlidir. Tüm dünyada giderek artan insan sağlığını koruma bilinci, gıda sektöründe de kendini göstermektedir. Günümüzde her insanın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gıdaların güvenilir olması daha da büyük önem kazanmıştır. Tarladan tabağa gıda zincirinin her bir sürecinde, gıdalarda bazı hijyen sorunları meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda gıda kaynaklı oluşan hastalıklar toplum sağlığı için tehdit oluşturabilir. İşte tam da bu noktada gıda güvenliğini sağlamak çok önemli hale gelmektedir.

 

Gıda güvenliği, gıdanın üretim aşamasından tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen tüm süreci kapsar. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre gıda güvenliği; “Her insanın, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmek için her zaman yeterli, güvenli ve besleyici gıdaya erişimini sağlayabilmesidir.” olarak tanımlanmıştır.

 

Güvenilir gıda, her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerden arındırılarak tüketime uygun hale getirilerek sunulmuş gıdadır. Gıdalardaki fiziksel tehlikeler; gıdanın içine karışan cam, metal, plastik ve benzeri yabancı cisimleri; kimyasal tehlikeler haline gelen pestisitler, deterjan ve endüstriyel atıklar ve maddeleri; biyolojik tehlikelerse mikrobiyal kaynaklı bulaşmaları kapsamaktadır.

 

Gıda güvenliğini sağlamak için dört temel prensip vardır. Bu prensipler;

  • Gıdaların sağlığa zararlı ve istenmeyen etkenlere bulaşmasını önleme,
  • Bu etkenlerden uzaklaştırma,
  • Zararlı etkenlerin çoğalmasını ve yayılmasını durdurma,
  • Bu çoğalma ve yayılmanın uygun yöntemlerle etkisiz hala getirilmesidir.

 

Tarladan tabağa kadar geçen süreçte gıdanın özelliklerinin korunmasının belli bir sistematik içinde olma yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu zorunluluk; önce toplam kalite standartlarını ve ardından HACCP, GAP, GMP gibi kalite standartlarının gelişmesini sağlamıştır.

 

Hazır yemek sektörünün birincil öncelikleri arasında müşteri beklentisinin karşılanması gelmektedir. Günümüzde bu beklentilerin karşılanması noktasında, yemeğin görünüşü ve lezzetinin yanında yemeğin güvenilir olması da büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan hazır yemek sektöründeki işletmelerin devamlılığını sağlaması da gıda güvenliğini sağlanmasına bağlıdır.

Özet olarak, her bir tüketicinin sağlıklı yaşaması için güvenli gıdaya ulaşması ve bu gıdaların güvenilir bir biçimde hazırlanması gerekmektedir.

 

Gıda güvenliği kapsamında;

 

Porsi10 Plus Hazır Yemek firması olarak;  Kalite Yönetimimiz  gereği “Tesisimizde gıda güvenliği ve helal yönetim sistemleri uygulanmakta olup tüm süreçlerdeki önceliğimiz hijyenik, kaliteli ve ev lezzetinde ürünler ortaya çıkarmaktır.”error: Content is protected !!