Michelin Yıldızlı Restoranlar

Dünyanın dört bir yanındaki restoranlar, gıpta edilen Michelin yıldızı statüsünü kazanmak için her geçen gün çalışmalarına daha çok özen gösteriyor. Ancak Michelin yıldızları tam olarak nedir ve neden bu kadar önemliler?

Michelin; geçtiğimiz senelerde dijital dünyada adı sıklıkla anılan “içerik pazarlaması”nın dünyadaki ilklerinden biridir. Michelin markası dünya çapında lastikleriyle tanınırken, Paris merkezli şirket aynı zamanda yıllık verilen Michelin Yıldızları ile de ünlüdür. 1900’lü yıllarda Michelin lastiklerinin başkanı Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine yararlı olmak adına bir rehber oluşturur. Kardeşler Michelin’e gelen müşterilerine konaklayıp yemek yiyebilecekleri ve aynı zamanda araçlarını tamir ettirecekleri, benzin alabilecekleri alanları sunarlar.

Michelin rehberindeki yerler zaman içinde artar ve bununla birlikte puanlama uygulaması başlar. Bu puan sistemi yıldızlarla gösterilir. Alınabilecek yıldız sayısı en fazla üçtür ve bu gelenek günümüzde de korunmuştur. Kimliksiz bir şekilde ve amaç bildirilmeden, Michelin tat avcıları tarafından aday olmaya hak kazanmış restoranlar ziyaret edilir. Kazanılan yıldızların geçerlilik süresi bir senedir. Ayrıca düzenli olarak yılda bir yapılan kontrollerle restoranın yıldızları artabilir veya azalabilir. Bu adaletli sistem günümüzde de devam ettiğinden Michelin yıldızlı restoranlar; kalitelerini sürdürebilen yerler olmak için uğraş verirler.

Michelin Yıldızları

 

Tek Yıldız: Kaliteli bir menüye sahip olan ve mutfağını sürekli olarak yüksek standartlarda hazırlayan restoran “kendi kategorisinde çok iyi” olarak değerlendiriliyor.

 

İki Yıldız: Restoran, benzersiz bir şekilde sunulan mükemmel bir mutfağa sahiptir. “Öyle mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmenize değecek” niteliktedir.

 

Üç Yıldız: Restoranın olağanüstü bir mutfağı var ve bu nedenle sadece ziyaret etmek için “özel bir yolculuğa değer”. Bir seyahatte bir durak olmaktan ziyade, bu restoran kendisi bir seyahat sebebidir. Bu restoran, mükemmellik için yürütülen farklı yemekler sunmaktadır.

Bir müfettiş bir restoranı ziyaret ettiğinde, tabakta servis edilen yemeğin kalitesini merkeze alarak yemek deneyimi hakkında kapsamlı bir rapor yazar. Diğer faktörler arasında sunum ve tabaklama, mutfak tekniklerine hakimiyet ve hizmet kalitesi sayılabilir. Tüm bu bilgiler, müfettişleri hangi restoranların yıldız statüsü alacağına karar vermeye yönlendirir.

Michelin yıldızları müfettişleri; kaliteden ücretin karşılığına varıncaya dek herbir detayı titizlikle inceler. Tek bir Michelin yıldızına sahip olmanın getirdiği prestij, dünyanın dört bir yanındaki şeflerin imrendiği bir onurdur.

 

Michelin’in En Bilinen Yıldızları

 

1.Narisawa, Tokyo

 

Ünlü şef Yoshihiro Narisawa’nın Japon mutfağında efsaneleri gerçeğe dönüştürdüğü Narisawa’nın 2 yıldızı var. Tokyo’daki organik olmasına özen gösterilen ürünler menüde çoğunluk olduğundan restoranın Kobe bifteğinin şanı meşhur.

2.Restaurant Gordon Ramsay, İngiltere

 

Ünlü bir restoran zincirine ait olan  Restaurant Gordon Ramsay Michelin yıldızlarının hepsine sahip. Tıpkı eski usül olarak, bu restorana takım elbisesiz girmek yasak! Yalnız bu restoranın bir özelliği daha var: Yemekler, Michelin yıldızı alan tek kadın şef Clare Smyth’in denetiminde yapılıyor.

3.Al Mahara, Dubai

 

Burj Al Arab Oteli’nde bulunan Al Mahara Restaurant 2 Michelin yıldızına sahip. Bunun yanı sıra alanın her tarafını kaplayan dev akvaryumundaki çeşitli deniz canlısı ile de çok ünlü. Şef Nathan Outlaw, yetenekleriyle adeta damaklarda şölen yaratıyor.

4. Noma, Kopenhag

 

Şef Rene Redzepi’nin çalışmaları sonucu  3 Michelin yıldızına hak kazandığı restoran, İskandinav mutfağının en nadide yemeklerini size servis ediyor. Her ürünün mevsiminde kullanılmasına dikkat ediliyor ve Nordik bölgesinin dışında yetişen, üretilen istisnasız hiçbir ürün restoranın mutfağında yer bulamıyor.

5. T’ang Court, Şangay

 

Tanınmış şef Justin Tang, tam yıldızlı restoranında Çin mutfağının geleneksel lezzetlerini sıradışı sunumlarıyla yemeklerle birleştiriyor. Bu restoranda rezarvasyon yaptırabilmek için aylarca beklemek gerekebiliyor.

6. The Fat Duck, Bray

 

İngiltere’nin Bray kentinde, moleküler gastronomi odaklı menüleri ile benzersiz bir deneyim sunan restoran 3 Michelin yıldızını kapmış durumda. Yenilik ve yaratıcılık alanında devrim yaratan The Fat Duck, iPod ile servis ettiği deniz ürününü okyanus sesi eşliğinde yemenizi istiyor.

7. Alinea, Chicago

 

Tam 3 kez Amerika’nın en iyi restoranı seçilen bu mekan insanı hayrete düşürüyor. Hatta menülerinde elma şeklinde içi helyum dolu bir balon dahi var. Hal böyleyken tabii ki tam puanı kapıyor şaşırtıcı restoran.error: Content is protected !!