Ekim - Kasım Ayı Gastronomi Festivalleri

1) 16. Ayvalık Zeytin Festivali (28-31 Ekim 2021)

 

Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, tarihi yapısıyla, doğa harikalarıyla ve konum bakımından İstanbul’a yakınlığı ile son zamanlarda popülerleşmiş bir festivaldir. Festivale katılmak istiyorsanız kendinize Balıkesir’e bağlı olan bu tatlı tatil beldesi Ayvalık’ı ziyaret etmek için harika bir fırsat yaratabilirsiniz. Bu yer, bilindik zeytinyağı markalarının çoğunun yapı taşlarından en önemlisi. Ayvalık’ta her yıl zeytin hasadı sezonu bir festival gibi kutlanıyor. Bu yıl 16. Kez gerçekleşecek ve 5 gün sürecek festivalde zeytin ağaçlarını tanımak için seminerler, farklı atölyeler ve değişik etkinliklerden oluşan dolu mu dolu bir program mevcut. Geçen sene korona virüs sebebiyle duraksayan etkinliklerden biri olan ve bu sebeple düzenlenemeyen Ayvalık Zeytin Festivali bu sene 28 Ekim’de katılımcıları ile buluşmaya hazırlanıyor. Festival süresince Cumhuriyet Meydanı’nda stantlar, seminerler, müzikal ve folklorik gösterilere yer verilecek. Ayrıca da Ayvalık’ın çeşitli mekanlarında festivalle ilgili bir sürü etkinlik deolacak. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi, Hakkıbey Yarımadası Tabiatı Koruma Alanı, Ayvalık Ticaret Odası, Küçükköy ve Yeni Mahalle bu organizasyonlara katılacak yerlerden birkaçı olacak. Katılımcılar zeytin hasadı süreçlerini seyretmek ve bunlara katılım sağlamak Barbun Çiftliği’ne bir gezi ile hasada şahitlik etme fırsatı bulabilecekler. Festivallerde ayrıca hasat koşusu, yarımada boyunca bisiklet turu ve Ayvalık denizini keşfetmek için tekne turu yapabilecekler. Yolunuz bu festivale ve dolayısı ile Ayvalığa düşerse muhakkak Ayvalık tostunu ve papalina balığını denemeyi ihmal etmeyin.

 

2) İzmir Gastrofest 24 Ekim

 

İzmir’in gastronomi alanında marka kent olmayı hedeflediği ve bu sebeple düzenlediği İzmir Gastrofest, her yıl belli temalarla düzenlenen bir etkinlik olarak planlandı. Bu yılın teması: “Geleceğe Miras: Yaşayan Toprak” olarak belirlendi. Geleceğe Miras konsepti ile gerçekleşecek festival, toprağın zarar gördükten sonra dahi kendini nasıl yenileyebildiğini gözler önüne sermeyi planlıyor. Diğer tüm lezzet festivalleri gibi ünlü şeflerin söyleşileri ve tadımlarıyla dolu festivalde aynı zamanda ünlü restoranların tadım menüleri de yer alacak. İzmirli yerel üreticilerin satış yaptığı, sokak lezzetlerini tadabileceğiniz etkinlik 24 Ekim’de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilecek. Siz de İzmir’in en ünlü sokak lezzetlerinin tadına varmak, lezzetli reçellerden almak ve festivalin sonunda yapılan kutlama partisiyle eğlenmek istiyorsanız İzmir 24 Ekim’de sizi bekliyor.

3) Antalya Uluslararası Gastronomi Festivali 17 -20 Kasım

 

Dünyaca ünlü mutfak yıldızlarını ve ünlü şefleri ağırlayacak olan GastroAntalya bu sene 3. kez “Susam” teması ile 17 -20 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Festival programı içerisinde yer alacak yarışmalar; her düzeyden aşçının hünerlerini sergileyeceği, bilgi ve sanatını paylaşabileceği fırsatlar sunuyor. GastroAntalya Uluslararası Gastronomi Festivalinde mutfak atölyeleri, ünlü şeflerin söyleşileri, uluslararası yemek yarışmaları ve çeşitli konularda akademik oturumlar düzenlenecek.

4) Ankara Kahvaltı Festivali 17-20 Kasım

 

Dünyanın sayılı marka değerleri arasında yer alan Türk kahvaltısının bilinirliğini artırmak ve bu marka değerinin daha da büyümesini sağlamak amacıyla düzenlenen festivalde katılımcılar kahvaltı ile ilgili her türlü ürüne ulaşabilecek. Kahvaltının sağlık yönünün bilim insanları ile yapılacak söyleşiler vasıtasıyla halka ulaştırılması zengin Anadolu kültürünün gündem oluşturması coğrafi işaretli ürünlerin kahvaltı için öneminin vurgulanması ve önemli şeflerden kahvaltı örnekleri sunmak hedefleriyle yola çıkılan festival de ilginç etkinliklere de imza atılacak. Türkiye’nin her yöresinde, çeşit ve lezzet bakımında eşsiz kahvaltı sofralarının görülebileceği ve geleneksel Türk kahvaltısının dünya genelinde menülerde yer alması hedefleniyor. Anadolu’dan birçok ilin kahvaltı örnekleri gözler önüne seriliyor. Ege, Karadeniz kahvaltılarında, Akdeniz’in sağlıklı içeceklerine, Gaziantep’in katmerine değin yöresel kahvaltılıklar. Klasik kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi birbirinden lezzetli zeytinler, peynirler ve reçeller. Geniş bir şekilde yer alan organik, glütensiz, vegan, vejetaryen ve çocuklara yönelik kahvaltılıklar. Özel şeflerden gurme lezzet alanları sunumlar ve tadımlar.

Siz bu festivallerden birine katılmayı düşünüyor musun? Özellikle kendi şehirlerinizde olacak festivalleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz biz!

Profesyonel mutfaklar için hazırladığımız pratik, kaliteli ve lezzetli gıda çözümlerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

GIDA ÇÖZÜMLERİMİZ

 

Porsi10 Plus lezzetlerimiz donuk içli köfte

Porsi10 plus lezzetlerimiz çorbalar Sebzeli Tavuk Çorbası

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.error: Content is protected !!